Şeyh İbiş (İbrahim) Temmuz 1866 yılında Baskil’in Şefkatli köyünde dünyaya gelmiştir. Nefesoğulları olan soy isimleri daha sonra Yünkül olarak değişmiştir. Şeyh İbiş önceleri Mustafa Kazım Baba adında bir mürşide bağlıydı. Şeyh Kekê’nin Baskil’e gelmesi döneminde yaşadığı bir olay üzerine kendisine bağlanıp mürit olmuştur. Şöyle ki Kekê, ailesi ile birlikte Baskil’e geldiğinde Şeyh İbrahim’in evine misafir olmuştur. Ev sahipleri onun yatağını kapı eşiğine yakın hazırlamış ve kendisine değersiz bir misafir olarak hizmette bulunmuşlardır. Şeyh İbiş aynı gece gördüğü bir rüya görmüş olacak ki Şeyh İbiş uykudan telaşla kalmış ve hanımına “hanım kalk biz, büyük bir hata etmişiz. Bu misafirimiz değerli bir misafirdir, hünerini anlayamamışız.” demiştir. Ardından Şeyh Kekê’yi uyandırmış ve ona “hakkınızı helal edin, size saygıda kusur etmişiz” diyerek yattığı yeri değiştirmişlerdir. Şeyh Kekê, yanında bir süre amel eden bu zata, tasavvuf icazeti vermiştir. Bu icazet halen torunları tarafından muhafaza edilmektedir. Âlim ve muttaki olan bu zat çok zaman geçmeden 1905 yılında vefat etmiştir.

Kaynaklar ; Mevlana Halid Bağdadi sempozyumu , 04-05 Mayıs 2017 , Bingöl’de Halidilik ( Mele azın ailesi) , Abdülkerim Bingöl – Mehmet Faruk Araz

 

1 Yorum

  1. Şeyh İbiş hakkında verdiğiniz tüm bilgiler doğrudur.Allah razı olsun.Şu ek bilgileri de ekleyebilirsiniz. Faydalı olur umarım..

    Elazığ ili Baskil İlçesi Şefkat köyü yerlilerince “Molla İbiş”, “Şeyh İbiş” ismi ile tanınmaktadır. Asıl adı Molla İbrahim’dir. Annesinin adı Kemune; babasının adı Molla Ömer’dir. Nakşi-Halidi Şeyhi olan ve “Şeyh Keke” ismiyle tanınan Şeyh Abdülmecid Hirbizûnî Şefkat köyüne muhacir olarak gelmiştir. Bu köyde iken icazet vererek Molla İbrahim Şefkatî’yi kendisine halife tayin etmiştir. Molla İbrahim’in şeyhinden aldığı icazet torunlarınca aziz bir hatıra olarak muhafaza edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz