Koçgazi Dede

tarafından
4
Koçgazi Dede

Afyon – Sandıklı – Koçgazi köyü 

Kendi adıyla anılan köyde medfun bulunan Koçgazi Dede’nin Yunus Emre, Sarı Selçuk ve Akın köyündeki Yusuf Dede ile çağdaş olduğu kabul edilir. Hakkında birbirinden farklı menkıbeler anlatılan Koçgazi Dede’nin bir Horasan Alpereni olduğuna inanılır.

Kudret topu menkıbesi, savaş zamanlarında Türk askerlerine yardıma gitmesi, Nur saçma menkıbesi, ağaç menkıbesi hakkında anlatılan menkıbelerden bazılarıdır.

Koçgazi köyünde medfun bulunan Gazi Alperenlerden Koçgazi Dede türbesinin yıllardır bilinmeyen bir güç tarafından korunduğuna inanılmaktadır. Bu doğrultuda türbeye zarar verenin başına türlü felaketlerin geleceği, bu türbeden odun bile kesmenin felaket getirdiği kabul edilir. Anlatıldığına göre, köylünün birisi türbenin bahçesine gider ve bir yük odun keserek evinin yolunu tutar. Akşam olunca adamı erkenden uyku basar, fakat bir türlü uyuyamaz. Şiddetli sıkıntılarla sabahı zor eder. Sabaha kadar hiç tanımadığı birisi yaptığının yanlış olduğunu söyleyip durmuştur. Fakat bunlara da aldırmayan bu kişinin ertesi günü bilinmeyen bir sebepten dolayı çıkan büyük bir yangın sonucu evi barkı kül olur. Yine bir başkası odun keser sakatlanır. Bir başkası odun keser, çok sevdiği bir yakını ölür. Her odun kesişten sonra bu ve buna benzer olayların meydana gelmesi ise dikkat çekicidir. Hatta kesilen odunların daha sonraları geri bırakıldıkları da olmaktadır. Ayrıca Koçgazi Dede’nin kabri yakınında bulunan pınarın da sıtmaya iyi geldiğine inanılır.

İlginizi Çekebilir  Kasımpaşa

Kaynak ; Afyon Evliyaları , Abdülhalim Durma