wholesale jerseys

Şeyh Mehmet Şirvani (k.s.)

2

Denizli – Merkezefendi ilçesine bağlı İlbade Mahallesi’nde, İlbade Mezarlığı içerisinde bulunmaktadır.

Şeyh Mehmet Şirvani Türbesi, Merkezefendi ilçesine bağlı İlbade Mahallesi’nde, İlbade Mezarlığı içerisinde bulunmaktadır. Türbe, mezarlığın ortasına yakın bir noktada konumlanmıştır. Türbe, Azerbaycan’ın Şirvan kentinin Zerdab köyünde doğmuş olan Şeyh Mehmet Şirvani’ye aittir. Şeyh Mehmet Şirvani, bilinmesi gereken tüm ilimleri öğrenmiş, birçok yerde İslamiyet’i anlatıp talebe yetiştirmiş, daha sonra da Denizli’ye yerleşmiş ve Miladi 1851 yılında Denizli’de vefat etmiş ünlü bir din adamıdır.

Kareye yakın bir plana sahip olan türbenin üzeri, sac kaplı beşik çatıyla örtülüdür. Türbenin tavanı ahşap kaplıdır. Yapının kapı ve pencereleri dikdörtgen formlu ve sadedir. Kıble yönündeki duvarda yer alan mihrap oldukça dikkat çekicidir. Türbenin içinde Şeyh Mehmet Şirvani’ye ait büyük bir sanduka ile başka bir kişiye ait küçük bir sanduka bulunmaktadır.

Fotoğraf ve Metin için Kaynak ;

Denizli Kültür Envanteri , Denizli Belediyesi , 2014 , sy 69
İstanbul ve Anadolu evliyaları , Pamuk Yayınları , sy 287

Bir önceki yazımız olan Üzüm Dede - Hüseyin Hulusi Efendi başlıklı makalemizde Hüseyin Hulusi Efendi, Şeyh Hüseyin Hulusi Efendi ve Üzüm Dede hakkında bilgiler verilmektedir.

Share.

About Author

2 yorum

  1. ilbade mezarlğında bulunan bu büyük zaatların kıymetini bilmiyoruz..ayrıca hayatlarına dair pek fazla bir billgiye de sahip değiliz.

    elimizdeki nimetin farkında değiliz.. allah onlardan razı olsun.mekanları alii olsun.

  2. ilbade mezarlğında bulunan bu büyük zaatların kıymetini bilmiyoruz..ayrıca hayatlarına dair pek fazla bir billgiye de sahip değiliz.

    elimizdeki nimetin farkında değiliz.. allah onlardan razı olsun.mekanları alii olsun.

Leave A Reply

jerseys for sale
wholesale jerseys
cheap jerseys Broncos jerseys cheap Viking jerseys cheap Children seek R U o. k
Chill account information in Belcher killing
Chill out as soon as hire an attorney else to for everyone
Chinook efficiency however an order of waking time