Denizli – Merkezefendi ilçesine bağlı İlbade Mahallesi’nde, İlbade Mezarlığı içerisinde bulunmaktadır.

Şeyh Mehmet Şirvani Türbesi, Merkezefendi ilçesine bağlı İlbade Mahallesi’nde, İlbade Mezarlığı içerisinde bulunmaktadır. Türbe, mezarlığın ortasına yakın bir noktada konumlanmıştır. Türbe, Azerbaycan’ın Şirvan kentinin Zerdab köyünde doğmuş olan Şeyh Mehmet Şirvani’ye aittir. Şeyh Mehmet Şirvani, bilinmesi gereken tüm ilimleri öğrenmiş, birçok yerde İslamiyet’i anlatıp talebe yetiştirmiş, daha sonra da Denizli’ye yerleşmiş ve Miladi 1851 yılında Denizli’de vefat etmiş ünlü bir din adamıdır.

Kareye yakın bir plana sahip olan türbenin üzeri, sac kaplı beşik çatıyla örtülüdür. Türbenin tavanı ahşap kaplıdır. Yapının kapı ve pencereleri dikdörtgen formlu ve sadedir. Kıble yönündeki duvarda yer alan mihrap oldukça dikkat çekicidir. Türbenin içinde Şeyh Mehmet Şirvani’ye ait büyük bir sanduka ile başka bir kişiye ait küçük bir sanduka bulunmaktadır.

Fotoğraf ve Metin için Kaynak ;

Denizli Kültür Envanteri , Denizli Belediyesi , 2014 , sy 69
İstanbul ve Anadolu evliyaları , Pamuk Yayınları , sy 287

Önceki İçerikÜzüm Dede – Hüseyin Hulusi Efendi
Sonraki İçerikSüleyman Çelebi

5 YORUMLAR

  1. ilbade mezarlğında bulunan bu büyük zaatların kıymetini bilmiyoruz..ayrıca hayatlarına dair pek fazla bir billgiye de sahip değiliz.

    elimizdeki nimetin farkında değiliz.. allah onlardan razı olsun.mekanları alii olsun.

  2. ilbade mezarlğında bulunan bu büyük zaatların kıymetini bilmiyoruz..ayrıca hayatlarına dair pek fazla bir billgiye de sahip değiliz.

    elimizdeki nimetin farkında değiliz.. allah onlardan razı olsun.mekanları alii olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz