Irak – Musul

Eski Ninova’da, Asurluların tapınağı olan bir yapı; Yunus Peygamber adına ithaf edilerek Deyr Yonan (Yunus Manastırı) haline getirilmiştir. Bu manastır, Hristiyanlar tarafından M. 750 yılında Nebi Yuşa Mezarı; Halife Mu’tezid Billah’ın emri ile (892-901) Nebi Yunus Makberes’ı olarak düzenlenmiştîr. 12. yy. başlarında Selçuklu emirlerinden birisi tarafından makberenin yanına bir mescıdle rîbat ilave edilmiştir. Tuğtekin, ribatı türbeye dönüştürmüş (1108-1113) 767 (1365) de Celaleddin el-Hatenî, kubbeli bir mekan ekleyerek cuma mescidi olarak ibadete açmıştır. Bu tarihten sonra Nebi Yunus Camii adıyla anılan yapı, Timur’un Musul valisi Hüseyin Bey tarafından 821 (1418)’de tamir ettirilerek kubbeleri yenilenmiştir. 997 C1588)’de Canbulad oğullarından Hüseyin Paşa, namaz salonunun batısına Şafiiler bölümünü ekletmiş, 1254 (1838)’de Osmanlı valisi Ali Paşa bazı ilavelerle bir sebil inşa ettirmiştir. 1952 yılınnda Musul Belediyesi cadde genışletmesi sırasında bir kısım yapıları yıktırmıştır. Abdullah Başalim tarafindan 1271 (1854) yılında yaptırılan tuğla minare 1922’de yıkılarak, iki şeref eli bugünkü şekliyle yeniden düzenlenmiştir.

Yüksek bir tepe üzerinde kurulan Nebi Yunus külliyesi, uzaktan bir kale görünümü vermektedir. Vaktiyle etrafında kademeli duvarlarla çevrili misafirhaneler varken, belediyece batı yönündekiler yıktırılarak yeni teraslanmış geniş merdivenler şekline dönüştürülmüştür. Külliyenin dışında bulunan sebil, helalar ve abdesthaneden sonra, merdivenle külliyenin zemin avlusuna çıkılmaktadır. Avlunun güneyinde hizmetlilerin hücreleri; kuzey’inde medrese ve kütüphane binaları yer almaktadır.

Mukarnas kubbelli türbenin tam ortasında Nebi Yunus’un yüksek sandukası yer almaktadır. Duvarlar, 2.5m yukseliğe kadar mermerle kaplanmıştır. Cami, kilisenin temelleri üzerine yapıldığından normal cami yanina göre çarpık ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Namaz salonu zeminden 4.8m yüksekliktedir.

[toggle title=“Kaynaklar load=”hide”] Irak’taki Türk Mimari Eserleri , Abdüsselam Uluçam
[/toggle]
Önceki İçerikHz. Danyal Peygamber (a.s.) – Irak
Sonraki İçerikHz. Zülkifl Pegamber (a.s.) – Irak

1 Yorum

  1. İnsanların var oluş sebepleri, amacı, gayesi, niçin halk edildiği, v.b. gibi suallerin cevaplarını, her daim, gençlerimizle paylaşalım, fenni ilimleri, akla, islami ilimleri kalbe indiremezsek, kör insanın yolda yürümesi gibi, dünya hayatı yaşarlar. Bizler gençliğimizin, ahlaklı ve çevik olarak maneviyat zengini bir gençlik yetişmesi arzusundayız. Bu tür yetişen gençlikten asla terörist olmaz. Büyüğünü bilir saygı gösterir, küçüğünü görür sevgi gösterir, dengini görür Allah için dostluğunu gösterir. Bizi biz yapan bu güzel değerlere akil bali hangi gençlik sahip olmak istemez. Allah’ın razı olduğu gençliğin sırtı yere gelir mi? Allah rızasına ermek, onun ve Peygamberinin emirlerini yerine getirmekle oluşacağını anlatmak gerekir. Selamlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz