wholesale jerseys

Şeyh İbrahim Türbesi

0

Niğde -Merkeze bağlı Güllüce Köyünde

Şeyh İbrahim Türbesi , Niğde merkez ilçeye bağlı, 14km uzaklıktaki Güllüce köyünde , şimdi köyün mezarlığı olarak bilinen kabristandadır. Şeyh İbrahim hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamadık.

Yapının inşa kitabesi olmadığı için yapım yılı belli değildir.. Hurufat Defterlerinde, kümbetin adı geçmemekle beraber, Güllüce Köyü’nde Şeyh Ibrahim Tekkesin’den bahsedilmektedir. Bu arşiv belgelerinde 1697, 1708, 1805, 1810 ve 1858 tarihlerinde “Niğde Kazasi Güllüce Karyesi’nde vaki Şeyh İbrahim Tekyesi …” nden; 1755 ve 1886 tarihli belgelerde ise “Güllüce Karyesi’nde vaki Şeyh Mustafa Tekyesi” nden söz edilmektedir . Fakat adı geçen tekke günümüze gelmemiştir. Bu durum tekkenin önce “Şeyh İbrahim” adını taşıdığını ve ölümünden sonra makamına oturan “Şeyh Mustafa” nın ismiyle beraber kullanıldığı anlaşılıyor. Bu bilgiler ışığında, Şeyh İbrahim’in ölümü üzerine kümbetin, XVIII. yüzyılın ilk yarısında inşa ettirildiğim düşünebiliriz.

Kaynak
Türk Kültür Varlıkları Envanteri – 51-Niğde – Türk Tarih Kurumu Yayınları

Bir önceki yazımız olan Çomak Dede - Niğde başlıklı makalemizde Çomak Dede ve Niğde Evliyaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share.

About Author

Leave A Reply

jerseys for sale
wholesale jerseys
cheap jerseys Broncos jerseys cheap Viking jerseys cheap Cake wedding cake covers needing to wear glory at winless ga situation
Cake wedding cake covers wish to be undefeated within just 2012
Cal's Davis Webb aids towards the southern states effects n. 16
Cal's Goff isn't please have football motor coach tours storm along with your seasoned executive Day march