wholesale jerseys

Sadr Ata (Sadreddin Muhammed)

0

Muhammed Alim Sıddiki’nin ”Lemehat min nefehati’l-kuds” isimli eserinde Sadr Atanın mezarının Taşkent’ten 2 fersah uzakhktaki Orta Sarayda olduğu geçmektedir. 737 yılında tasnif edilmiş ”Tuhfet’ül-ensab el-Alaviye” isimli eserin müellifi Hoca Abdurrahim Hisari, Sadr Ata mezanrının Köhek’te olduğunu, 1697 yılında yazılan ”Huccet’uz-Zakirin” isimli eserin müellifi Muhammed Şerif b. Muhammed’in ise bu mezarın Taşkent’ten 2 fersah uzaktaki Evser'(?) de bulunduğunu söyler. Sadr Ata, Kuzey Türkistan’daki Sarayçık’a giderek Altınorda hükumdarı Özbek Han’ı İslam’a davet ederek Özbek Han ile birlikte 70 bin Türkü Müslüman yapmıştır.

Bir önceki yazımız olan Seyyid Ata (Seyyid Ahmed B. Seyyid Ebu Bekir) başlıklı makalemizde Özbekistan Evliyaları, Seyyit Ata ve Taşkent Evliyaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share.

About Author

Leave A Reply

jerseys for sale cheap jerseys wholesale cheap jerseys cheap jerseys for sale cheap jerseys online wholesale jerseys wholesale NFL jerseys cheap jerseys You Can Obtain Genuine Jerseys Online
Authentic Nfl Jerseys Bring Benefits To Nfl Fans
Soccer Jersey - The Sun's Rays Identity On The Game
Choose Cincinnati Bengals Jerseys To Show Your Support
Hottest Variety Of Steelers Jerseys Online