wholesale jerseys

İğcizade Hacı Yusuf Efendi

2

Vezirköprü İlçesinin merkez mahallelerinden Yeni Mahalle mezarlığı içerisinde bulunmaktadır.

TARİHÇE: Halk arasında “(İğcizade Hacı Yusuf Efendi Türbesi ” şeklinde anılan türbenin, bulunmadığından türbenin tarihi hakkında kesin bilgi edinilememektedir.
MİMARİ ÖZELLİKLERİ: Tarihi ve mimari özelliği olmamakla birlikte kabir mermerden olup, zemin betondur. Kabir işlemeli demir çit ile koruma altına alınmıştır.
RİVAYET: Yöre halkı tarafından evliya olarak nitelendirilen ve korunan İğcizade Hacı Yusuf Efendi hakkında pek çok rivayet anlatılmaktadır. “Sizin en hayırlınız Kuranı Kerimi öğrenen ve öğreteninizdir” Hadis-i Şerifi uyarınca İğcizade Hacı Yusuf Efendi ‘nin pek çok hafız yetiştirdiği, İslamiyet’i en güzel şekilde yaşayarak gönüllere taht kurduğubelirtilmektedir. Halkı doğru yola sevk eden İslam Âlimlerinden olan İğcizade Hacı Yusuf Efendi’nin türbesi halk tarafından Rıza-i İlahi için veli ziyaretinde bulunmak amacıyla ziyaret edilmektedir.
Kaynak ; Samsun Evliyalar Atlası – Ahsen Vakfı ( Allah onlardan razı olsun)

Bir önceki yazımız olan Şehit Türbesi başlıklı makalemizde evliya, Samsun Evliyaları ve Şehit Türbesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Share.

About Author

2 yorum

 1. Murat akyüz on

  İĞCİZADE YUSUF EFENDİ
  HACI BEKTAŞİ VELININ
  SOYUNDAN GELEN BIR EVLIYADIR.
  HACI BEKTAŞİ VELI TARAFINDAN
  GOREVLENDIRILMIS BIR ZAADDIR.

Leave A Reply

jerseys for sale
wholesale jerseys
cheap jerseys Broncos jerseys cheap Viking jerseys cheap Caleb Smith's season more or less not exactly how he still thought
Calgary 24 several hours
Calgary fire hearth 'disappointed' NHL dangling Matthew Tkachuk with regard to 2 on-line adventure titles
Calgary fire hearth steadfast gird to find season without having having handbags appropriate NHL lockout