wholesale jerseys

Bayram Gazi

0

Niğde – Altunhisar ilçesi Yukarı Mahalle Bayram Gazi sokağında

Türbe inşa kitabesine göre, 1231 H./1816M. yılında yapılmıştır. Bayram Gazi Manzümesi’nin bir yapışı olan türbe, namazgahın güneydoğu tarafına yerleştirilmiştir.

Günümüze bazı onarımlar görerek gelen türbe, orijinal özelliğini büyük ölçüde korumaktadır. Yapının taş kubbesi dıştan betonla kaplanmış, cephe duvarlanndaki derzler yenilenmiş ve iç duvarlar ile kubbe sıvanarak, badana edilmiştir. Türbe doğu tarafından geçen yol seviyesinin biraz altında kalmıştır.

Türbeye doğu cephenin ortasında açılan 0.77 x 1.60 m. ölçülerinde söveli ve basık kemerli kapıdan girilir. Yapı içten 3.20 x 3.20 m ölçülerinde olup, köşelerden pandantiflerle geçilen yarım küre kubbeyle kapatılmıştır. Kubbe, 0.90 m. yüksekliğindeki sekizgen kasnağa oturmaktadır iç mekan, kuzey ve güney duvarlannda açılan dikdörtgen kesitli birer pencereyle aydınlatılmıştır. Türbenin içinde 0,70 x 0.95 x 2.25 m. ölçülerinde dikdörtgen prizma biçiminde taş sanduka bulunmaktadır. Sandukanın üstünde kitabe olmadığı için kime ait olduğu bilinmemektedir .

Kaynak
Türk Kültür Varlıkları Envanteri – 51-Niğde – Türk Tarih Kurumu Yayınları

Bir önceki yazımız olan Koyunlu Köyü Türbesi başlıklı makalemizde Koyunlu Köyü Türbesi ve Niğde Evliyaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share.

About Author

Leave A Reply

jerseys for sale cheap jerseys wholesale cheap jerseys cheap jerseys for sale cheap jerseys online wholesale jerseys wholesale NFL jerseys The Top 10 Sports Jerseys Of 2010
Admired Gambling Jerseys For All
All About Unopened Sports Cards
Buying Manufacturer New Soccer Jerseys As A Great Gift For Yourself
10 Points To Consider For Planning An Nfl Draft Party