Şeyh Abdurrauf Samedani

tarafından
204
Şeyh Abdurrauf Samedani

İstanbul – Eminönü

Şeyh-seyyid Abdürrauf Samdani Hazretleri Peygamber Efendimiz s.a.v.) soyundan, Seyyid Baba Cafer Hazretlerinin evladlarından bir sultandır. Harun El-Reşîd zamanında elçilik görevi ile gelip İstanbul kralını zehirleyerek şehid ettiği Baba Cafer Sultan, Şeyh Seyyid Zidanî Abdürrauf Samdanî Hazretlerinin dedelerindendir. Zindan kapısı içinde defnedilmiş olduğunu bildiği için Fatih Sultan Mehmed Hazretleri ile Edirne’den üç bin müridi ile, gelip aman vermeyerek zindan kapısını kale edip içinde bulunan dedesi Cafer Hazretlerine ulaşıp ziyaret etmiştir. Kendi yeşil sarığını ceddi Cafer Hazretlerinin mübarek başı yerine koymuştur. İstanbul’un fethinden sonra da yetmiş sene onun türbedarlığını yapmıştır.

Fetihten sonra cennetmekan Fatih Sultan Mehmed Han Gazi burasını yine zindan yaptı ve burayı Şeyh Seyyid Zindanî Abdürrauf Samadani aldığı için buraya «Zindan Kapısı» derler. Şeyh Seyyid Abdürrauf Samadani vefat ettiğinde Fatih Sultan Mehmed Gazi’nin oğlu Padişah Bayezid-i Veli onun ruhu için bütün zindanda olanları serbest bıraktı. Zindan Han’ın karşısına şimdiki türbesini yaptırdı ve Seyyid Zindan’nın cenazesinde bizzat bulunmuştur. Abdürrauf Samadanî Hazretlerinin kabirleri halen ziyaretgahtır.

İlginizi Çekebilir  Çifte Emirler

Kaynak ; İstanbul Evliyaları ve Fetih Şehidleri – Şevket Gürel , İstanbul’daki Tarihi Türbe ve Mescidleri İmar Vakfı , 1988