Akseki Kemaleddin Hazretleri

tarafından
229
Akseki Kemaleddin Hazretleri

Fatih İlçesi, Hırka-i Şerif Mahallesi, Akseki Camii Sokağı, No:2’de

Akseki Kemaleddin Hazretleri (Fetih Askeri) Antalya Aksekili olup Hazreti Fatih Sultan Mehmed Hân ile İstanbul’un fethine katılan sırlı erlerdendir.

Kabir Fatih İlçesi, Hırka-i Şerif Mahallesi, Akseki Camii Sokağı, No:2’de bulunmakta olup ilk banisi Akseki Kemaleddin Efendi olan Camii’nin kıble tarafındaki hazirede bulunmaktadır.

Hadîkatü’l-cevâmi‘de belirtildiği üzere;
Peygamberimiz s.a.v. tarafından Veysel Karani’ye hediye edilen “Hırka-i şerif” Osmanlı Sultanı tarafından XVII. yüzyıl ‘da Üveysî sülâlesinin İstanbul’a davet edilip Akseki Mescidi’nin karşısında bulunan bir evde ikamet ettirilmesiyle muhafaza altına alınmıştır.

Fetih Askeri Kemaleddin Efendi 4 asırdan beri ,kabrinin “Hırka-i Şerif”e komşu olabilmenin ve bülbül gibi şakıyan hafızların yanında olmanın ayrıcalığını yaşıyor. Camii ,Baklacı Kemaleddin olarak da bilinir. Fetihden sonra Akseki’den getirilen ahali bu mahalleye yerleştirilmiştir.

İlginizi Çekebilir  Topçubaşı Esad Ağa

Ahşap bir yapı olan cami çok yakınında Hırka-i Şerif ve diğer camiler olduğundan, bugün Hırka-i Şerif Yatılı Erkek Kur’an Kursunun uygulama mescidi olarak kullanılmaktadır. Camii Cuma günleri halka açık olmakla beraber normal vakitlerde ziyaret için izin verilmektedir.

Kaynak:
İstanbul Fatih Türbe,Hazire ve Kabirleri İBB
Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi, c. 1
İstanbul Risaleleri Ord.Prof. A.Süheyl Ünver