Veysel Karani – Makam – Bursa

tarafından
2973
Veysel Karani – Makam – Bursa

Bursa – Osmangazi’de Veysel Karani camii avlusunda

Eski Gemlik yolu üzerinde yer alan türbe yapısı, Veysel Karani’ye duyulan sevgiden ötürü Anadolu’nun birçok yerinde olduğu üzere makam mezarı olarak yapılmıştır. Özellikle sünnet çocuklarının bir gelenek olarak getirildiği türbe, caminin yanındadır. 657 yılında Sıffın Savaşı sırasında şehit olan Veysel Karani’nin asıl türbesi Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Ziyaret Beldesi’ndedir.

VEYSEL KARANİ
İslam büyüklerinden birisi olan Veysel Karani’nin doğum tarihi bilinmemekle beraber, Yemen’in Karn köyünde doğmuş, fakir bir ailenin bireyi olarak deve çobanlığıyla hayatını idame ettirmiştir. Müslüman olduktan sonra hazreti peygambere gitme, onu görme arzusuyla dolmuştur ama yaşlı ve hasta annesini, ona bakacak başka kimse olmaması sebebiyle yalnız bırakamamıştır.

İlginizi Çekebilir  Veysel Karani (k.s.) - Siirt

Bu örnek davranışı menkıbelerde hep dillendirilmiştir. Hazreti Muhammed ise haberdar olduğu bu sevgiye karşılık kendisine ‘Hırka-i Şerif ’ini göndermiştir. Günümüze kadar ulaşan Hırka-i Şerif, belli zamanlarda İstanbul’daki camiinde ziyarete açılmaktadır.