Şeyh Sinan Türbesi

tarafından
943
Şeyh Sinan Türbesi

Şeyh Sinan Türbesi Şeyh Sinan Mahallesi’nde, Değirmenönü Caddesi üzerinde bulunan Şeyh Sinan Camisi’nin yanındadır.

Türbesi kare planlı, küçük ve basit bir yapıdır. Moloz taştan derzli olarak yapılmıştır.Üzeri kiremitli bir çatı ile örtülmüştür. Güney cephesinde kesme taştan küçük bir hacet penceresi ve burada da üç kitabe bulunmaktadır.

Şeyh Sinan Camisi avlusunda yer alan bu türbe, Cuma günleri kadınlar tarafından ziyaret edilir.Anlatılanlara bakılırsa, bu türbede yatanlar yedi kardeştir. Onların bir gecede beraberce Hakk’a kavuştuklarına inanılır.

Caminin Şeyh Sinan tarafından 1590’da yapıldığıtahmin edilmektedir. Bunu caminin türbesinde bulunankitabe doğrulamaktadır. Cami duvarları moloz taştır ve ahşap hatıllar ile desteklenmiştir. Kuzeybatı köşede cami duvarına bitişik vaziyetteki minarenin tamamı kesme taştan yapılmıştır. Minarenin kaidesi alçak, pabuç bölümü üçgenler ile oluşmuştur. Kısa silindirik gövdesi kademeleşerek genişleyen taş sıraları ile şerefe oluşturulmuştur. Çatı son cemaat yeri ve yan tarafı da örtmektedir. Bu sundurmaları ahşap direkler taşımaktadır. Tavan düzdür ve çıtalar ile süslenmiştir. Sade mihrap ve minberi bulunmaktadır. Kuzeyde kadınlar mahfili yer alır.

İlginizi Çekebilir  Beyşehirli Ahmed Nuri Efendi (k.s.)

Kaynaklar
Kaynak: Antalya Evliyaları – Abdulhalim Durma,2016 ( Allah ondan razı olsun)
Fotoğraflar ; Ali Coşkun Bey ( Allah ondan razı olsun)