Oruç Gazi

tarafından
189
Oruç Gazi

Ankara – kızılcahamam – taşlıçay

Anadolu Selçukluları döneminde yaşamış, “fütüvvet ehli” bir alp-erendir. Meşhur “Anadolu hikayesi”nin isim anası olan Kırmızı (Kırgız) Ana‘nın oğludur. Yeniden yapılan türbesi Kızılcahamam Taşlıca köyündedir. Bu köyün eski ismi Taşlı Şeyhler’dir. Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat ( 1220-1237) tarafından Oruç Gazi’ye yurtluk olarak verilen bu köy Cumhuriyet’in ilanına kadar muafiyetini sürdürmüştür.

Celali isyanlarında köy ahalisi isyancıların işgaline maruz kalınca mahkemeye başvurmuşlar ve gerekçe olarak da “Ecdadımız Oruç Gazi Sultan’a, Sultan Alaeddin rahmetullah hazretleri bir çiftlik yer vakf edüp ol zamından beri tasarruf eylediğimiz toprak­lar” diye savunma yapmışlar ve dava lehlerinde neticelenmiştir.

Osmanlı belgelerinde “Şeyh Oruç” adıyla zikredilir ve vakıf kayıtlarında da “Şeyh Oruç zaviyesi” olarak geçer. Kızılcahmam ilçesine bağlı Taşlıca Köyü’nde bulunan Oruç Gazi Sultan Türbesi, Kırmızı Ebe Türbesi, “Ayrantaşı” ve Gelinkayası tarihi önemleri göz önünde bulundurularak Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 12.11.1991 tarih ve 2056 sayılı kararıyla koruma altına alınmıştır.

İlginizi Çekebilir  Kahraman Celal Baba

Kaynak ; Manevi Mimarlarıyla Ankara , Abdülkerim Erdoğan , Ankara Büyükşehir Belediyesi Yayınları