Yahya Paşa Türbesi

tarafından
658
Yahya Paşa Türbesi

Havza’ya 3 km güney batısında Pınarçayırı Köyü’ne ait köy mezarlığı içerisinde bulunmaktadır.

TARİHÇE: Halk arasında “Yahya Paşa” şeklinde anılan türbeye ait herhangi bir kitabe bulunmadığından türbenintarihi hakkında bilgi edinilememektedir. Ancak mahallinden edinilen bilgilere göre türbenin milli mücadele yıllarının ardından yapıldığı tahmin edilmektedir.
MİMARİ ÖZELLİKLERİ: Tarihi ve mimari özelliği olmamakla birlikte Türbe; dört tarafı dikdörtgen şeklinde taşduvarlaçevrilmiştir. Türbenin içindeki, mezar ise betonla çevrilmiş, üzerine demir tellerden çit yapılmıştır. Türbe içerisinde ağaçlar bulunmaktadır.
RİVAYET: Yöre halkı tarafından evliya olarak nitelendirilen ve korunan Yahya Paşa hakkında çeşitli rivayetleranlatılmaktadır. Milli Mücadele yıllarında ilçe merkezinden Yahya Paşa, Hacı Dede, Hasan ve Osman adlarında dörtkardeşin Rum çeteleri ile savaşmak için ilçe merkezinden köyün bulunduğu bölgeye gelerek değişik köylere ayrıldığı Yahya Paşa’nın “Ben de bu köye girem” diyerek Pınarçayırı Köyü’ne yerleştiği mahallinden edinilen rivayetlerdendir.Türbe halk tarafından Rıza-i İlahi için veli ziyaretinde bulunmak amacıyla ziyaret edilmektedir
Kaynak ; Samsun Evliyalar Atlası – Ahsen Vakfı ( Allah onlardan razı olsun)