Sultan I. Ahmed Türbesi

tarafından
84
Sultan I. Ahmed Türbesi

istanbul – sultanahmet’te Mimar mehmed ağa caddesi üzerinde

Fatih – Sultanahmet’te Mimar Mehmed Ağa Caddesi üzerindedir. Sultanahmed Külliyesi için ayrılan bütçeden ka­lan parayla yapılan türbenin inşasını I. Mustafa başlatmış, II. Osman devrinde 1619 yılında inşası tamamlanmıştır. Mimarı Sedefkar Mehmed Ağa’dır.Kare planlı yapı klasik üslup özellikleri taşımaktadır. Türbenin kübik gövdesi bir kubbeyle örtülmüştür. Ön kısım­ da yer alan üç birimli revakın orta bölümü istiridye motifli bir mekerin taçlandırdığı niş içindeki kapı için ayrılmıştır. Kapı­nın kanatları fildişi ve sedef kakmalıdır. Kanatlar üçer levhaya ayrılıp üsttekilere “Ey kapılar açan Allah’ım, bize hayırlı kapılar aç” yazılmıştır.

Mermerden kaplı cephelerde toplam elli iki pencere açılmıştır. Alttakiler mermer söveli olup üsttekiler sivri kemer­lidir. Kurşunla kaplanmış kubbe çokgen bir kasnak üzerindedir.

İlginizi Çekebilir  Sultan II. Abdülhamit Han

Süslemeleri zengin türbenin içi İznik çinileriyle be­zelidir. Alttaki pencerelerin üzerinde uzanan kitabede sülüsle Mülk Suresi okunmaktadır. Kubbenin merkezindeyse Fatır Suresi’nin 41. Ayeti yazılıdır.

Türbede toplam otuz altı sanduka bulunur. I. Ah ­med dışında II. Osman , IV. Murad, Kösem Valide Sultan ve padişah çocukları da burada medfundur. Sultan I. Ahmed Türbesi 19. yüzyılda yanındaki se­bilin yıkılması üzerine onarımdan geçmiştir.
2011 yılında başlayan restorasyon çalışmaları devam

Kaynak ; İstanbul’un 100 Türbesi , Celil Civan , İBB Yayınları .