Hz. Ubade Bin Bişr Türbesi

tarafından
1091
Hz. Ubade Bin Bişr Türbesi

Adıyaman – Belediye nikah salonu karşısındaki 207 ile 208. sokakların kesişiminde.

Ubade bin Bişr’in türbesi, şehir merkezinde, Belediye Nikah Salonunun karşısındaki sokakta Hoca Ömer Mahallesi 207. sokak ile 208. sokağın kesişiminde yer alan evin avlusunda bulunmaktadır. Türbe tek odalı ve beton bir yapı olup girişinde beş basamaklı bir merdiven bulunmaktadır. Kapısı ve iç duvarları yeşil renkte olup, sandukanın üzeri de yeşil örtüyle kaplıdır. Sandukanın baş tarafında sarık ve Türk bayrağı bulunmaktadır. Rivayetlere göre, Ubade bin Bişr sahabeden olup Adıyaman’a Amr b. Ümeyye’nin müfrezesi ile bayraktar olarak gelmiş ve Adıyaman’ın fethi esnasında şehit olmuştur. Halk arasındaki deyişiyle Hubat Baba türbesi, bir apartmanın avlusunda olması sebebiyle halkın ziyaret etmekten çekindiği için İshak Baba, Kafreş Baba, Ceho’nun oğlu Mustafa Baba türbeleri gibi bugün artık unutulmuş bir durumdadır.

İlginizi Çekebilir  Hacı Abuzer Baba

Anlatıldığına göre, çok eskiden burada türbe yokmuş. Ermiş zatlardan biri üç gün üst üste rüyasında bu zatı görmüş. “Ben Beşir bin İbat’ım, ben İslamın sancaktarıyım, sahabe-i kiramdanım. Ben filan yerdeyim. Benim yattığım yerde şehir gelişiyor, ayaklar altında kalacağım. Gel benim üstümü kapat, türbe yap”, demiş. Bu ermiş adam üç gün üst üste bu rüyayı görünce gelip burayı kazar ve gerçekten bu sahabenin burada olduğunu görür. Adam buranın mülkiyetini alır ve buraya bir türbe yaptırır.

Bu ziyarete altına işeyen, çok ağlayan çocuklar getirilir, burada bir süre uyutulur. Çocukta iyileşme olursa gelip buraya bir miktar hediye bırakılır.

Kaynaklar ; Evliyalar Şehri Gaziantep , Abdulhalim Durma ( Allah ondan razı olsun) ,2011