Cebe Ali Bey

tarafından
800
Cebe Ali Bey

İstanbul – Fatih – Cibali polis karakolu

Asıl adı Cebe-Ali’dir. İstanbul fethinde Haliç, Cibali kapısından sarıldığı için Cebe-Ali’den değişik olarak Cibali Kapısı derler. Bu yüce Veli Mısır’da Sultan Kalavun’un şeyhi idi. İstanbul’un fethinde bulunmak için Bursa’ya gelip Zeyneddin Hafi’nin müridi olarak seccade sahibi olmuştu. At çulundan bir cebe giydiği için Cebe-Ali derler. Sonra İstanbul’un fethi için yola çıkmıştı. Orduda ekmekçibaşı görevini yapmakta olup bütün orduya ekmek yetiştirirdi.

Hiç kimse onun sırrını öğrenememişti. Bir fırından binlerce kişi pembe gül renginde has ekmek yerdi. Bu Cebe-Ali Hazretleri Okmeydanı’ndan inen gemilere binmeyip, hemen Tersane bahçesi önünde üç yüz Zeyneddin Hafî dervişi ile Haliç’e postlarını döşeyip zikir ederek, def ve kudümler İstanbul kafirleri akıllarını oynatmışlardır. Cebe Ali Hazretleri daha sonra postlarını denizden alip Cibali Kapısından girdiler. Fetihden önce keramet gösterdiği için kendileri şehid oldular.

İlginizi Çekebilir  Şeyh Has Muhammed Şirvani (k.s.)

Fatih Camii’nin mihrabının sol tarafında Cebe-Ali Hazretlerinin külah gibi dilimli bir sancağı vardır.
Kabirleri; Cibali polis karakolu içindedir.

Kaynak ; İstanbul Evliyaları ve Fetih Şehidleri – Şevket Gürel , İstanbul’daki Tarihi Türbe ve Mescidleri İmar Vakfı , 1988