Uşaklı Cemalettin Aziz Efendi ( Kunat )

tarafından
211
Uşaklı Cemalettin Aziz Efendi ( Kunat )

 

Cemalettin Kunat hazretleri (1933-2013) Uşak’ta dünyaya gelir. Babası, Selbesoğlu lakabıyla tanınan Ahmet (Kunat) Çavuş Çanakkale Gazilerindendir. Yakup Baba’nın velayete getirdiği bir büyük aşık ve arif olan Ahmet Çavuş 1966 senesinde vefat etmiş ve Uşak’ta Elmalıdere mezarlığında defnedilmiştir. Cemalettin Aziz’in Annesi Ayşe Dudu Hanımdır. Dudu valide, Kadiri şeyhi Recep Efendi’nin kız kardeşinin kızıdır. Siroz’dan vefat etmiş ve aynı mezarlıkta medfundur.

Aziz hazretleri dört kardeştir. 1953 senesinde Ali Dede’nin kızı Hacer valideyle evlenmiş ve bu evlilikten üç erkek iki kız beş çocukları dünyaya gelmiştir. Çocukluğundan itibaren baba mesleği atımcılığın yanında 17 sene kadar Belikırıklar ve Kabaklarlılar’ın yanında tabakhanede çalışan Aziz hazretleri, Uşak’ta yetişen en iyi tabak ustalarından birisi olmuştur.

İlginizi Çekebilir  Uşaklı Yamalızade Şeyh Ali Rıza Efendi

Altı sene kadar da kendi işini yaptıktan sonra Özel İdare’ye valinin maiyetinde hizmetli kadrosunda memuriyete geçmiş burada on bir senelik hizmetinden sonra “umumi bitkinlik” nedeniyle otuz dokuz yaşında 1972 senesinde mecburen emekliye sevk edilmiştir.

1973 senesinden itibaren Şabaniyye postuna geçen Aziz, bu tarihten itibaren sadece irşad ile uğraşmış ve kısa seyahatlerinin dışında münzevi yaşamıştır. Bir Şabani/Halveti Şeyhi olan Cemalettin Efendi bu erkanın son temsilcilerinden Yakupzade Hafız Mustafa Özyürek Hazretleri tarafından yetiştirilmiştir. 1941 senesinden beri tasavvuf yolunda olan Aziz önce Kadiriyye’den bir şeyhe intisap etmiş, burada iki sene kaldıktan sonra manevi bir işaretle Yakupzade Hazretlerine derviş olmuştur. Dervişliği müddetince sıkı bir riyazet ve zikir terbiyesinden geçen Aziz Efendi, bu sırada 33 kiloya düşünce “umumi bitkinlik” raporuyla mecburen emekli edilmiş, kısa süre sonra da kendisinde zat sırrı tecelli edince posta geçmiştir. Cemalettin Aziz pek çok derviş irşad etmiş ve iki halife bırakarak 15 Mart 2013 tarihinde bu alemden göçmüştür. Cemaleddin Efendi’nin manevi varisi ise Nail Özkaya olmuş.

İlginizi Çekebilir  Alaeddin Ali Aksarayi

Kırk sene post hizmeti veren Cemalettin Azîz’in silsilesi şöyledir:
Şeyh Halil Efendi (Geredeli Aziz), (d.1785/1200 – öl. 1843/1259)
Çaltılı Osman Efendi, Söğütlü İsmail Efendi (?)
Şeyh Sâlih Efendi (Hacı Halil Efendizâde), (d. 1805 / öl. 1878, Kütahya),
Şeyh Sâdık Efendi, (öl. 1928, Eskişehir).
Şeyh Yamalızâde Ali Rıza Efendi (öl. 1939, Uşak)
Şeyh Yakupzâde Hafız Mustafa Özyürek (öl. 1973, Uşak)
Şeyh Cemâlettin Aziz (15 Mart 2013, Uşak)
Üstad Nail Özkaya

Kaynak ; Evliyalar Şehri Uşak , Abdülhalim Durma