Çiçekli Dede – Mustafa Münip Türbesi ve Biga Türbeleri

tarafından
174
Çiçekli Dede – Mustafa Münip Türbesi ve Biga Türbeleri

çanakkale – biga – çiçeklidede mevkii

Çiçekli Dede Türbesi , Çiçeklidede Mahallesinde adı ile anılan tepe üzerindedir. Alim Mustafa Münip Efendi (Çiçeklidede)’nin her yıl adına mevlid-i şerif okutulmaktadır.

Mustafa Münip Efendi’nin birçok tasavvufi eseri mevcuttur. Bunlardan başlıcaları nasbu’l ayn, şecere-i tube ve şufa-i şerif tercümesidir. Bu eserlerden başka eserleri de mevcut ise de yangın ve depremlerde kaybolmuştur. Kabri Çan yönünden girişte (eski Çan yolu) küçük bir tepe üzerinde, Çiçeklidede denilen mevkide selvi ağaçlarının altındadır. Etrafında 10 civarında kabir varsa da, onların ancak kitabesiz mezar taşları dikilidir.

Asıl ününe sebep olan hadise ise bunlardan daha farklıdır. 1848 yılında, Biga’da büyük kolera hastalığı ortaya çıkarak, birçok kişinin ölümüne neden olmuş; bu zat bu esnada, kentin kadısı ile konuşurken, “ya kadı, sen veya ben ölmedikçe bu hastalık sönmeyecektir.” demiş. O gün veya ertesi gün hastalanarak vefat etmiş, ölümünden sonra da bu hastalıktan ölen olmamıştır. Ölümünden önce yazdığı ve medresenin (Çarşı Camii’nin doğusu) avlusunun bir köşesine koyduğu mezar taşının başucuna dikilmesini vasiyet etmiş, taşta yazılı olan ölüm tarihinin aynen ölüm gününe rastladığı görülmüştür.

İlginizi Çekebilir  Üç Hanım Kızlar Türbesi

Biga merkezindeki mezarı belli olan dede makamları şunlardır.
Aliş Dede mezarı
Alişdede Camii duvarına bitişiktir. Alişdede Camii’nin aslı 1882 yılında camiin avlusunda medfun bulunan Aliş Dede tarafından yaptırılmıştır. Cami 1966 yılında Biga Camiler Derneği’nce tekrar yaptırılmıştır.

Arap Dede mezarı
Biga ile Çavuşköy arasında Kocabaşçayı kıyısındadır.

Şeyh Dağıstanlı Mehmet Efendi’nin mezarı Ulu Cami yanındadır.

Hacı Veli Dede
mezarı banisi olduğu Hacıveli Camii avlusundadır. Gazi Kemal Mahallesindeki cami XIX. yüzyılda yapılmış olup yakın zamanlarda restore edilmiştir.

Şeyh Musa Kazım Ed Dağıstani (?-1916)’nin kabir taşındaki yazı şöyledir .


Hüvelbaki Kutbul evliya
esseyyid eşşeyh muhammed mustafa ismet
efendi kuddise sırruhu hazretlerinin halife-i
kiramından eşşeyh hac musa kazım eddağıstani
ennakşibendi el halidi kuddise sırruhu
ruhuna lillahil fatiha. Senete 1332 fi 7 min

Kaynak ; Çanakkale Evliyaları , Abdulhalim Durma

İlginizi Çekebilir  Alaaddin Kalfa ve Alaeddin Kalfa Mezarlığı